← Novinky

Lednové závody v lyžařském orientačním běhu

Leden byl plný LOBáckých závodů. Ve třech víkendech se konalo hned 8 závodů, z čehož 7 bylo zařazeno do Českého poháru v LOB a 2 závody byly zároveň MČR – ve sprintu a na krátké trati. A našemu oddílu se napříč všemi kategoriemi opět dařilo.

První dva závody se uskutečnily o víkendu 12.-13.1. v biatlonovém areálu v Novém Městě na Moravě. A sezóna začala vskutku zostra, hned prvním závodem bylo v sobotu MČR ve sprintu a v neděli pak následoval ČP na krátké trati. Závody probíhaly na standartních lyžařských tratích a pořadatel přidal síť skútrových stop v okolí areálu. V sobotu si v kategorii D14 pro krásné 5. místo dojela Jolana Skalová, pěkně se umístila i Adéla Podoubská na 12. místě. V H17 si ve velmi nabité konkurenci (39. startujících) dojel pro pěkné 12. místo Matěj Tkáč a pro 16. Ondra Lesák. V H20 si bronz vybojoval Josef Nagy a na 7. místě dojel Matyáš Růta. Ostatní závodníci oddílu skončili buď ve třetí desítce, nebo v druhé polovině startovního pole. V sobotu po závodech odjela juniorská a dospělácká repre na Ski-O Tour do Rakouska a v kategoriích D/H20 a 21 se medailové pozice otevřely ostatním závodníkům. V neděli skončila Jolana Skalová 10., Matěj Tkáč opět 12. a Matyáš Růta na nádherném 3. místě. V D45 si Věrka Lesáková dojela pro 6. místo a v D55 Jiřina Kuncová pro výborné 3. místo.

700px

Další víkend se závody přesunuly do Rakouského Ramsau am Dachstein, kde se pod alpskými štíty konala trojkombinace sprint, sprint s hromadným startem a MČR na krátké trati. Tratě všech závodů byly tvořeny výhradně širokými tratěmi ujetými rolbou a tradiční skútrovky chyběly. Počasí bylo celý víkend nádherné. V sobotu ráno se konal sprint, jenž byl zároveň poslední etapou Ski-O Tour. Odpoledne pak následoval sprint s hromadným startem. Tady se u většiny kategorií o konečném pořadí rozhodlo již během postupu na první kontrolu a od ní až do cíle se jel jeden dlouhý vlak. V D14 skončila Jolana Skalová 8. a odpoledne 6., Bára Štemberová 10. a 11., v H17 byl odpoledne Ondra Lesák 13., v H20 si Josef Nagy dojel pro dvě 3. místa a Mates Růta pro dvě 11. místa. V D45 skončila ve velké konkurenci Věrka Lesáková na 4. a 5. místě a v D55 Jiřka Kuncová byla celý den neporazitelná a odvezla si dvě první místa. Na nedělním MČR v kategorii D14 obsadila Jolana Skalová 7. místo a v D45 Věrka Lesáková 8. místo. V D55 a H20 se Mistry ČR stali Jiřina Kuncová a Josef Nagy.

V týdnu mezi závody v NMNM a v Ramsau se v rakouském Pertisau / Ramsau konala mezinárodní pětietapová Ski-O Tour, které se zúčastnil i Josef Nagy a v juniorech skončil celkově na 2. místě.

700px

Poslední lednový víkend se na česko-německém pomezí na Cínovci konaly celkem tři závody – dva závody ČP ve sprintu a na klasice a do ČP nezapočítávaný noční free-order sprint. Tratě sobotního sprintu byly projeté na golfovém hřišti, ale bohužel vinou silného větru a sněžení byly zapadané, nebyly vidět a postupy se jezdily přímo. Nedělní závod se jel na německé straně v Altenbergu, tratě byly pro změnu v lese, ovšem jezdilo se jen po plných nebo naopak po vyšlapaných tečkách. V D14 skončila Jolana Skalová v sobotu i v neděli na 10. místě, v nabité kategorii D17 získala debutantka Katka Brožková velmi slušné 17. a 18. místo, v D45 byla v sobotu 7. Magda Rýdlová a v neděli 8. Věrka Lesáková, v D55 si Jiřka Kuncová oba dny dojela pro vynikající 2. místo, v H17 byl 10. a 11. Matěj Tkáč, v H20 Josef Nagy oba závody vyhrál a Matyáš Růta byl 6. a 5. a sobotním sprintu skončil Ďuňďa v H21A na 5. místě. Ostatní naši závodníci dojeli ve druhé polovině startovního pole. V sobotu v nočním free-order sprintu si Kačka Nagyová v kategorii DJ dojela pro 2. místo.

700px

Celkově závodníci našeho oddílu získali za leden na MČR dvě zlaté a jednu bronzovou medaili a v závodech ČP byli šestkrát na 1. místě, jednou na 2. místě a dvakrát na 3. místě (bez započítání zahraničních závodníků). Tyto závody byly zároveň nominační na ME dorostu a MS juniorů. Po výborných výkonech si letenku do severošvédského Piteå, kde se tento vrchol letošní mezinárodní sezóny bude v druhé polovině března konat, v juniorech vybojoval náš Josef Nagy.

LOBácká sezóna pokračuje až v březnu v Nové Vsi u Rýmařova. Na programu bude MČR štafet, MČR na klasice a ČP ve sprintu. Sezónu pak uzavře MS, MSJ a MED ve Švédsku.